skip to Main Content
Psianka Słodkogórz – Cenna Dla Osób Z Problemami Skórnymi

Psianka słodkogórz – cenna dla osób z problemami skórnymi

Psianka słodkogórz Solanum dulcamara – cenna dla osób z problemami skórnymi jak azs, trądzik, łuszczyca. Roślina zatwierdzona przez EU do zastosowań w kosmetykach i lekach stosowanych zewnętrznie.

Czy psianka słodkogórz zasługuje na reputację trucizny?

Psianka słodkogórz ma reputację trucizny, za sprawą zawartości solaniny – tej samej toksycznej substancji, co w zielonych częściach i skórce ziemniaka. Psianka słodkogórz i ziemniak należą do tej samej rodziny psiankowatych, stąd podobieństwo. Najwięcej solaniny zawierają owoce psianki. Dojrzałe owoce wyglądają kusząco (jak czerwone porzeczki) i należy przestrzec dzieci przed ich spożywaniem.

Jednak solanina nie rozpuszcza się w wodzie ani nie wchłania przez skórę, dlatego maści, kremy i szampony są bezpieczne i bardzo skuteczne. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, pędy mogą być wykorzystywane w kosmetykach bez ograniczeń, klasyfikowane jako „substancje pielęgnujące skórę„.

Preparaty z ekstraktem z psianki słodkogórz są oficjalnie dostępne w sklepach, na przykład maść Cefabene, polecana w terapiach skórnych, przy podrażnieniach i swędzeniu. Maść zawiera ekstrakt z psianki, wykonany w proporcji 1 część pędów na 5 części płynu, a płynem jest 30% roztwór etanolu. Gotowa maść zawiera 10% takiego ekstraktu.

Aby doświadczyć kojącego działania psianki słodkogórz wystarczy wykonać wywar z pędów. Psiankę należy rozdrobnić, moczyć w zimnej wodzie, następnie zagotować, gotować 2 minuty. Wywar ma ciemnozielony kolor i może być zastosowany jako „faza wodna” w kosmetykach i maściach, a także do przecierania skóry lub płukania włosów. Za najważniejszą substancję psianki aktywną uważa się saponiny sterydowe. 

Psianka słodkogórz – przepis na żel łagodzący ukąszenia owadów, do pielęgnacji cery trądzikowej, do mycia skóry delikatnej oraz do stosowania jako odżywka do włosów:

*15g gliceryny roślinnej
*0,5g gumy ksantanowej
zmieszać dokładnie
*dodać wywar z psianki słodkogórz do 100g
*zakonserwować, na przykład olejkiem kajeputowym 1g, znanym z działania łagodzącego ukąszenia i dezynfekującego (inne: drzewko herbaciane, lawenda, eukaliptus) ,wymieszać, gotowe

W przepisie można połączyć psiankę z innymi ziołami saponinowymi, na przykład tojeścią.

Psianka słodkogórz – jak znaleźć?

Psianka słodkogórz – Solanum dulcamara to roślina o zmiennym pokroju, często przyjmuje formę liany, owijającej się wokół trzcin i wierzb. Pędy podłużne, długości od 20-30cm do kilku metrów. Młode pędy zielone, starsze są zdrewniałe i przyjmują kolor beżowy, po przecięciu intensywnie zielone. Roślina łatwa do rozpoznania cały rok: wiosną i latem po charakterystycznych kwiatach, latem i jesienią owocuje, kwitnąc jednocześnie. Owoce początkowo zielone, kuleczki lub lekko wydłużone, po dojrzeniu soczysto czerwone. Po utracie liści często utrzymują się czerwone owoce, przyciągają wzrok Poszukiwacza Roślin. Zimowe pędy po przecięciu pachną myszami, zapach porównywany również do zapachu psich łapek. Psianka nazywana była również mysim drewnem (Madaus). Psianka lubi miejsca wilgotne, nie stroni również od suchych siedlisk. Moje pierwsze zbiory tej rośliny miały miejsce na suchych nieużytkach, niedawno zlokalizowałam psiankę rosnącą na plażowym piasku.

Zawartość solaniny pędach psianki 0,07-0,3%. Objawy zatrucia to wymioty i zawroty głowy, literatura przytacza przypadek śmiertelny ( po spożyciu 10 dojrzałych owoców). Toksyczna dawka dla człowieka to 300mg, zażyta wewnętrznie.

Autorka postu: Inez Herbiness
Obszerny artykuł o solaninie u Gosi Z Trochę innej Cukierni http://pinkcake.blox.pl/…/Zielone-pomidory-ziemniaki-i-sola…

Zastosowania psianki i więcej o substancjach aktywnych na blogu dr. Różańskiego http://rozanski.li/…/solanum-dulcamara-linne-solanum-laxum…/

Saponiny sterydowe silne w działaniu znajdziesz również w konwalijce dwulistnej

Back To Top