skip to Main Content
Miechunka. Jesień Za Pasem

Miechunka. Jesień za pasem

Miechunka rozdęta.

W czasie kiedy każda gospodyni zaaferowana jest wekowaniem słodkości zrodzonych z drzew,by zdążyć przed pierwszymi mrozami – w cieniu starych gospodarstw domowych i zapomnianych ogrodów dyniowych barw nabierają kolorowe lampiony miechunek .

Miechunkę rozdętą (Physalis alkekengi) przyszło nam kojarzyć głównie z suchych jesiennych bukietów, tuż obok równie barwnych klonowych liści. Lampion miechunki jest niebywale urokliwym owocem o sercowatym kształcie, z ukrytym skarbem, w postaci krwistoczerwonej jagody. Te jagody właśnie miechunka otacza szczególną opieką – a same jagody mogą niewątpliwie zatroszczyć się o nasze zdrowie na wielu poziomach.

Jagoda miechunki pęka w szwach od dobroci natury

– witaminy, kwasy, pektyny, gorycze, śluzy, flawonoidy to zaledwie ułamek całego bogactwa wartego miejsca w domowej spiżarni . Miechunka znajduje swoje zastosowanie przy wielu dolegliwościach i wspomaganiu oczyszczania organizmu z toksyn, otoczy opieką wątrobę, zadziała przeciwzapalnie i wzmacniająco na organizm – dbając również o prawidłową przemianę materii . Miechunkę zastosujemy zarówno wewnętrznie i zewnętrznie w pielęgnacji włosów i skóry. Sami spójrzcie jak wiele ma do zaoferowania miechunka.

A co my możemy zrobić z miechunką ?

Wyznacznikiem najlepszej pory zbioru miechunki jest barwa lampionika – intensywnie pomarańczowe i czerwone lampiony skrywają miękkie i rubinowe owoce, które osiągnęły szczyt swojego rozwoju, przechowując tym samym najwięcej dobra potrzebnego naszemu organizmowi. Miechunki nie należą do wymagających w uprawie, w większości wystarczą im stanowiska ruderalne, ubogie w minerały – w miarę wilgotne i nasłonecznione.

Miechunka rozdęta doskonale nadaje się na przetwory – możemy w najprostszy ze sposobów zasypać ją cukrem lub zalać miodem, sporządzić nietuzinkową konfiturę z jej udziałe, jako witaminową i odtruwającą bombę na jesienno-zimowe zmagania zdrowotne.

Suszona w temperaturze do 50 stopni nada się doskonale na napar lub prozdrowotny akcent herbat – zamiast cytrusów .

Nalewka wyciągnie co najlepsze, a ocet sprawdzi się jako dodatek kulinarny i płukanka do włosów.

Krzysztof Kalemba

Krzysztof : botanik z zacięciem na analizę roślin po najmniejsze szczegóły, wędrowiec o niespokojnej duszy która ciągnie go nieustannie w chaszcze w poszukiwaniu nowego i uskutecznianiu zdobytej wiedzy w praktyce zielarskiej i kosmetycznej - na stałe Włóczykij ze swoim "Skarbcem" w ziołowej przestrzeni .

Back To Top