skip to Main Content
Trędownik – Ozdobne łodygi, Zatopione W Wosku.

Trędownik – ozdobne łodygi, zatopione w wosku.

Trędownik –  to dla mnie Roślina Mocy. Jedna z tych, których szuka się intensywnie, świadomym fitoterapeutycznych właściwości.

Pamiętam dobrze ten moment zniechęcenia, że tego znaleźć się nie da, przynajmniej nie w tej okolicy. To wtedy dostrzegłam go po raz pierwszy, w moim leśnym ogrodzie przy domu. A później widziałam go wszędzie: wiosną, zimą, w wysokich trawach i obok rowu. W porze kwitnienia i owocowania. Trędownika bulwiastego i tego ze skrzydłami. Im lepiej widziałam go ja, tym bardziej szukali znajomi, aż znaleźli własnego, lub obdarowałam ich nasionami.

Trędownik –  to roślina przepiękna. Smukły,  wysoki, z masywną łodygą. Liście mają bardzo ciekawy kształt, a kwiaty wybitne kolory. Jeszcze piękniej wygląda trędownik jesienią: suche łodygi, oblepione torebkami nasiennymi, botaniczne grzechotki.

Botaniczna tabliczka woskowa

Zbieram piękno jesieni i uroki zimy, te kreski i kropki suchych traw, nagich gałęzi, zeszłorocznych szyszek. To jak botaniczna grafika, autorem jest Pani Pogoda. Wystarczy zatopić to piękno w wosku. Topię wosk sojowy, dodaję olejki eteryczne 3-5g na każde 100g wosku, wlewam ciepły wosk do płaskich foremek i po chwili, zanim wosk zastygnie, umieszczam roślinę we wcześniej zaplanowanym miejscu. Czekam, aż zastygnie. Tabliczka botaniczna pt. Trędownik gotowa.

Olejki eteryczne – czy trzeba dodać?

Tabliczki woskowe z zatopionymi fragmentami roślin to sposób na naukę i prezentację wybranych gatunków, a także dobra sposobność do praktykowania aromaterapii. Wosk i olejki eteryczne to wspaniała para. Jeśli dodasz olejek, tabliczka będzie pachnieć, to proste. Powieś ją w pokoju, a delikatny zapach będzie ulatniał się z tabliczek, tym szybciej, im cieplej w pomieszczeniu. W jasnej tabliczce z trędownikiem, widocznej na fotografii, zastosowałam olejki: cedr atlaski, cyprys, cynamon, bergamotka i pieprz różowy (to te jasne).

W tabliczce niebieskiej lawenda, bergamotka, rumianek i liść Ho, w roli grafiki mąkla tarniowa i łoczyga.

Zielona tabliczka z olejkami rumianku, mandarynki i lawendy. Jak widać olejki eteryczne to nie tylko zapach, lecz także kolor.

W moich tabliczkach zastosowałam zestawy olejków, kierując się zapachem i przeznaczeniem. Równie dobrze będzie, jeśli zastosujesz jeden, wybrany olejek albo nie użyjesz żadnego – na zdjęciu tabliczka z gałązkami jesionu i kasztanowca, do galerii zimowych pączków.

Jeśli zaś masz ochotę poszerzyć swoją wiedzę z zakresu stosowania olejków eterycznych, poznać nowe zapachy – zapraszam na spotkanie Zapach Morza, Jarosławiec 7-9 grudnia. To spotkanie otwarte, należy jednak podjąć trud podróży na sam brzeg Bałtyku. Informacje w grupie na fb lub poprzez mój blog Herbiness. Strona poświęcona olejkom eterycznym to Aromastrona.pl

do pary grupa Aromastrona na fb.

 

Botaniczne tabliczki woskowe to zabawa nie tylko dla początkujących Poszukiwaczy Roślin – osobiście dzięki tabliczkom odkryłam niebywałe wzory na gałązkach kasztanowca. Tabliczki pozwalają skupić się na detalach.

Olejki eteryczne – gdzie kupić? zapraszam do mojego sklepu z olejkami eterycznymi, to kolekcja prawie 100 naturalnych olejków i żywic z całego świata

kolekcja dedykowana twórcom naturalnych perfum i tabliczek botanicznych

 

 

Back To Top